Kurs i egzamin LRC – na Świadectwo Operatora Dalekiego Zasięgu – Long Range Communication

Kurs LRC przygotuje Cię do współpracy z jednostkami ratowniczymi w ramach systemu GMDSS

Kurs LRC w Warszawie

Kurs LRC inaczej Long Range Communications czyli Operatora Radiostacji Dalekiego Zasięgu przygotowuje do łączności w strefach A1 do A4 wg. GMDSS. Jest przeznaczony dla osób które pływają na statkach niepodlegających konwencji SOLAS (jachty, żaglowce). Kurs LRC jest szczególnie ważny dla instruktorów zeglarstwa i osób pływajacych komercyjnie! Kurs zawiera w sobie uprawnienia SRC nie trzeba więc robić dwóch kursów, ale zalecane jest doświadczenie w operowaniu sprzętem łączności krótkiego zasięgu. Doświadczenie w łącznościach na paśmie amatorskim jest dodatkowym atutem. Kurs odbywa się w Warszawie w weekend lub jest organizowany w trybie wieczorowym (jeżeli chcesz zachować weekend dla siebie), w tym przypadku spotykamy się w 4 wieczory. Po kursie zapisujesz się samodzielnie na egzamin w UKE. Polecanymi ośrodkami egzaminacjnyi są AMW gdynia, UM Gdynia, Szkoła Morska Gdynia. Icom IC-M802 między innymi na takim sprzęcie będziecie mogli pracować po kursie i uzyskaniu świadectwa Operatora Urządzeń Radiowych Dalekiego Zasięgu LRC Long Range CommunicationsKurs w pełni przygotowujący do egzaminu na świadectwo radiowe Operatora Dalekiego Zasięgu. Podczas kursu omówimy wszystkie zagadnienia łączności w niebezpieczeństwie, łączności pilnej, łączności bezpieczeństwa oraz łączności rutynowej według kursu modelowego numer 1.25  International Maritime Organization a tym samym przygotujemy się do egzaminu w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (pamiętaj, że na egzamin zapisujesz się samodzielnie, w UKE, co najmniej na 14 dni przed wybranym terminem egzaminu).  Naszym celem jest nie tylko Twój pozytywny wynik na egzaminie ale przede wszystkim uzyskanie przez Ciebie pełnych kompetencji operatorskich dlatego też każde zagadnienie będziemy ćwiczyć do uzyskania zadowalającego poziomu. Jeżeli znasz już moje kursy, to wiesz, że nie zabraknie użytecznych tricków i ciekawych studiów przypadków wykraczających poza kurs modelowy IMO.

Konieczne jest także zapoznanie się z testami udostępnionymi przez UKE. Podczas 2 dni kursu największy nacisk kładziemy na praktyczne opanowanie procedur operatorskich. Wykorzystujemy w tym celu 7 stanowisk wyposażonych w najnowocześniejszy symulator GMDSS oraz urządzenia rzeczywiste – pracujesz więc na indywidualnym stanowisku samodzielnie ćwicząc wszystkie procedury.

Pomiędzy kursem a egzaminem, instruktor pozostaje do Twojej dyspozycji, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości podczas przygotowań. W przypadku niepowodzenia, instruktor pomoże Ci przygotować się do powtórnego egzaminu bez dodatkowych kosztów. Dotychczas wszyscy nasi kursanci uzyskali świadectwa LRC bez większych problemów.

Kurs LRC Warszawa przygotuje cię do egzaminu LRC w UKE

 

Ramowy program kursu LRC

 1. System GMDSS i jego podsystemy
  • System łączności VHF
  • System łączności MF/HF
  • System INMARSAT-C i rodzina systemów INMARSAT
  • System Cospas-Sarsat i radiopława EPIRB
  • Transponder radarowy SART
  • NAVTEX
  • AIS
  • Nowości w systemie GMDSS
 2. Procedury łączności w systemie GMDSS
  • Łączność w niebezpieczeństwie
  • Łączność pilna
  • Łączność bezpieczeństwa
  • Łączność rutynowa
 3. Regulamin łączności
 4. Laboratoria
 5. Konwersatorium egzaminacyjne

 

Kurs LRC – najczęściej zadawane pytania

Nie nie musisz, a w zasadzie to zależy… To dość enigmatyczna odpowiedź, ale prawdziwa. Jeżeli prowadzisz rejsy niekomercyjne, na jachtach niekomercyjnych, wystarczy Ci SRC. Jeżeli będziesz wykonywać jakakolwiek działalność zarobkową na jachtach kurs LRC i świadectwo LRC są wymagane. Ja postawiłbym pytanie inaczej – czy warto – owszem warto ponieważ kurs LRC daje Ci dużo większą wiedzę o systemie GMDSS i jego skłądowych niź SRC. Dowiesz sie także dużo wiecej o zasadzie działania systemów radiokomunikacyjnych i satelitarnych.

Nie, kurs LRC zawiera w sobie wszystkie treści przewidziane w kursie SRC. Jeżeli nie masz licencji SRC nie musisz jej robić, ale dobrze jeżeli rozumiesz zasadę działania radia i w podstawowym stopniu orientujesz się w systemie GMDSS. Oczywiście nawet w przypadku, gdy będzie to Twoje pierwsze zetknięcie się z radiem, przygotujemy Cię do kompetentnego operaowania sprzętem GMDSS, będzie to jednak dla Ciebie intensywny weekend. Jeżeli szukasz kursu SRC w Warszawie – zapraszam na kurs i egzamin SRC w sytemie RYA.

I tak i tak. Przede wszystkim uczenie kursu LRC na radiostacjach rzeczywistych jest pozbawione sensu. Da sie omówić całą gałkologię i przygotować Cię do zdania egzaminu, ale zasad propagacji radiowej, kompensowania zakłóceń, czy wykonywania łącznosci w trudnych warunkach radiowych już się tak nie da nauczyć. Podczas kursu musimy zmierzyć się z różnymi warunkami propagacji fal radiowych, zastosować różnorakie filtry, po to by prowadzić skuteczne łaczności w każdych warunkach. Do tego jest mi niezbędna symulowana jonosfera i możliwosć “pływania” statkiem po mapie. Ćwiczymy także wszystkie procedury łączności, w różnych strefach morza, a więc symulator jest nieodzowny. Możliwość podowodzenia statkiem podczas dwóch dni w podróży oceanicznyj jest wisienką na torcie. Dla tych z Was, którzy jednak wolą dotknąć realnego sprzętu, szczególnie dla tych z Was, którzy nie mają licencji SRC mamy urządzenia rzeczywiste i część zadań wykonujemy właśnie na nich. Na koniec – porządny egzamin z tych samych powodów będzie prowadzony na symulatorze, a więc muszę Cię do niego przygotować.

Oczywiście! Moim najważniejszym celem jest przygotowanie Cię do kompetentnego operowania urządzeniami systemu GMDSS i rozumienia zasad jego działania. Do tego ćwiczymy pytania egzaminacyjne i omawiamy sposoby na egzamin. Dzięki tym dwu komponentom po kursie LRC jesteś nie do zagięcia na egzaminie, ale papier nie czyni operaora dlatego właśnie największy nacisk kładziemy na praktykę!

Niestety egzamin LRC jest polskim egzaminem więc dużo na nim nieaktualnej wiedzy i dziwnych pytań, dlatego zalecamy ćwiczenia z testami egzaminacyjnymi LRC opublikowanymi na stronie UKE. Podczas kursu otrzymasz rozwiązane testy z komentarzem. Dobra metoda to przygotowanie się z apkami na androida/iOSa, ważne jest aby sprawdzić aktualność pytań. Pytania egzaminacyjne tworzono na podstawie ksiażki “Łącznosć na morzu” Andrzeja Pochodaja, którą kupisz od AlmaPress. Tekst ma już jednak swoje lata i jeżeli chcesz bezboleśnie wystartować w systemie GMDSS polecam Ci pozycję Denise Brehaut wydaną przez Adlard Coles.

Na egzamin LRC musisz zapisać się w UKE i dokonać opłaty najpóźniej na 14 dni przed wybranym terminem egzaminu. Wnioski, terminaż egzaminów oraz numery kont bankowych UKE znajdziesz na stronie UKE. Zalecam zdawanie egzaminów w Gdyni: Akademia Marynarki Wojennej, Szkołą Morska lub Uniwersytet Morski mają życzliwych egzaminatorów – w większosci są byłymi radio oficerami (mają mnóstwo świetnych historii) i przyzwoity sprzęt.

Kurs LRC prowadzi Kpt. Michał Brennek YMI, instruktor GMDSS RYA, Instruktor IMO, asesor RYA/MCA w dziedzinie radia. Długoletni operator radiowy (SRC, LRC, GOC), także w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Prywatnie nadal operujący modulacjami, które wyszły już z użycia w GMDSS – telegrafią Morse’a i radiotelexem.

Program kursu on-line jest taki sam jak kursu stacjonarnego. Wymagany jest komputer z dostępem do internetu. Będziemy także uruchamiać zdalny dostęp do terminali symulacyjnych, na których będziesz ćwiczyć.  Od początku koronawirusa may aktywną społecznosć on-line wspierającą kandydatów do uzyskania świadectwa – na pewno będzie dużo dobrej zabawy  w świecie radiowym.

 

Termin kursu LRC:

 1. 27-28.06.2020 kurs LRC on-line

Sugerowane miejsce egzaminu: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Śmidowicza 69 lub Szkoła Morska Sp. z o.o. w Gdyni, ul. Polska 13A. Zalecam zdawanie egzaminu nie później niż tydzień po kursie.

Cena kursu 719,00 przy wpłacie w 24h to 579,00 obejmuje:

– opiekę wykwalifikowanego instruktora posiadającego certyfikat IMO
– naukę według sprawdzonej metody
– dostęp do bogatych materiałów elektronicznych
– podręczniki
– zestaw testów
– dostęp do symulatora
– 2 dni szkoleniowe
– pomoc instruktora po szkoleniu
– doszkalanie przed egzaminem

Do ceny kursu należy doliczyć koszt egzaminu w UKE. Każdy uczestnik po zapisaniu się na kurs i opłaceniu miejsca powinien samodzielnie zarejestrować się na egzamin w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zgodnie z instrukcjami otrzymanymi w e-mailu potwierdzającym uczestnictwo.

W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu Urząd Komunikacji Elektronicznej w ciągu 21 dni wydaje Świadectwo Operatora Dalekiego Zasięgu (LRC), które jest uprawnieniem zgodnym z CEPT/ITU i uprawnia do nawiązywania łączności we wszystkich obszarach morza wg GMDSS. Do przystąpienia do egzaminu LRC nie jest wymagane świadectwo SRC, choć doswiadczenie operatorskie będzie dodatkowym atutem.

Proponowany termin egzaminu: sprawdź na stronie UKE. Instruktor jest do Twojej dyspozycji także pomiędzy kursem a egzaminem.

""
1

Wysyłając ten formularz rezerwujesz 1 miejsce na kursie "LRC - Kurs na Świadectwo Operatorów Radiowych Dalekiego Zasięgu".

Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów realizacji zamówienia. Administratorem danych osobowych jest Geographica Expeditions Michał Brennek z siedzibą w Warszawie przy ul Szanajcy 18a/34, 03-481 Warszawa, NIP 113-212-04-63.

Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", oświadczasz, że znasz i akceptujesz regulamin szkoleń oraz politykę prywatności.

Wysyłając niniejszy formularz składasz oświadczenie woli, co jest jednoznaczne z zawarciem umowy drogą elektroniczną.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right