Osłona meteorologiczna dla żeglarzy

Osłona meteorologiczna dla żeglarzyCo to jest osłona meteorologiczna?

Osłona meteorologiczna dla żeglarzy składa się z trzech ważnych elementów. Pierwszym z nich jest dobra prognoza pogody, którą dostajesz zawsze na czas. Drugim elementem jest Twoja wiedza jak działa pogoda ? a co za tym idzie jak zinterpretować prognozę pogody i jak się stosownie przygotować do nadchodzących warunków. Kiedy zależy Ci na czasie lub chcesz zrealizować napięty program turystyczny albo wybierasz się przez Ocean potrzebujesz routeingu meteorologicznego. Ta usługa pozwoli Ci w optymalny sposób dotrzeć do celu, bo nie zawsze ortodroma jest najszybszą drogą.

Prognoza pogody

Obecnie prognozę pogody wydaję dla jachtów, które korzystają z moich usług routeingowych. W zależności od wybranej opcji wysyłasz swoją pozycję raz/dwa/cztery razy na dobę. Sytuacja synoptyczna i jej rozwój jest następnie analizowana za pomocą wszystkich dostępnych środków. Prognoza pogody uwzględnia ruch Twojego jachtu, dlatego jest elementem routeingu. Skonstruowaną prognozę pogody wysyłamy na telefon satelitarny (jeżeli go nie masz możesz wypożyczyć od Geographica Expeditions). Prognoza pogody jest integralną częścią routeingu meteorologicznego, jeżeli jednak bardzo chcesz zamówić ją oddzielnie, napisz koniecznie. Na blogu znajdziesz też interesujace wpisy dotyczące żeglarskiej meteorologii.

Twoja wiedza – kurs meteorologii dla żeglarzy

Podstawy meteorologii zwykle otrzymujesz w szkole średniej. Ta wiedza jest trochę odkurzana podczas kursów na kolejne uprawnienia żeglarskie. Jest też kilka niebezpieczeństw: mało jest w języku polskim naprawdę dobrych książek dotyczących meteorologii dla żeglarzy, a tłumaczenia pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego ważne jest, żeby poznać i zrozumieć jak działa atmosfera po to, by poprawnie interpretować obserwowane zjawiska i otrzymywane prognozy pogody. Podczas mojego intensywnego kursu meteorologii synoptycznej uzyskasz potrzebną wiedzę. Dowiesz się także, jakie metody i techniki stoją za kompletną osłoną meteorologiczną.

Kurs optymalizacji drogi jachtu z pakietem Expedition

Niezależnie od tego czy pływasz w regatach morskich, czy po prostu chcesz zobaczyć jak najwięcej zanim skończy się żeglarski urlop możesz planować drogę jachtu na dwa sposoby. Pierwszy to przewodniki żeglarskie mówiące, że z portu a – do portu b jest ileś godzin. Do tego dochodzi prognoza pogody i… pytanie czy się uda? Drugi sposób polega na wykorzystaniu najnowszej technologii i współczesnych osiągnięć meteorologii. Dzięki wykorzystaniu programu Expedition masz dostęp do algorytmów optymalizacji drogi jachtu wykorzystywanych między innymi w Volvo Ocean Race. Tajniki optymalizacji drogi jachtu poznasz podczas jedynego na polskim rynku szkolenia.

Routeing meteo

Routeing to nic innego jak optymalizacja Twojego kursu i prędkości. Analizując kluczowe parametry jachtu, pracę załogi i warunki meteorologiczne podczas całej drogi możemy wybrać najszybszą drogę. W zależności od wybranej wersji usługi przesyłasz 1/2/4 razy na dobę swoja pozycję, w odpowiedzi oprócz prognozy pogody otrzymujesz współrzędne punktów, w których masz się znaleźć w określonym czasie. W ten sposób często płyniesz nie najkrótszą drogą, ale na miejsce dotrzesz w najkrótszym czasie.

Oprogramowanie Expedition

Routeing możesz także wykonać sam będąc na jachcie. Pozwala na to Expedition. To oprogramowanie taktyczne i nawigacyjne wykorzystywane między innymi w Volvo Ocean Race czy Pucharze Ameryki. Choć Expedition służy najlepszym taktykom do wygrywania wyścigów oceanicznych wielu ludzi używa go jako chart-plottera i oprogramowania analitycznego do informacji meteorologicznych. Jest to najprawdopodobniej najbardziej zaawansowane oprogramowanie do optymalizacji drogi jachtu względem systemów pogodowych. Przeczytaj więcej i zamów!