Meteorologia dla żeglarzy kurs intensywny

W żeglarskiej wiedzy meteorologicznej denerwują mnie dwie rzeczy: po pierwsze poziom kształcenia podczas kursów na stopnie żeglarskie ograniczający się do – godzinnego wykładu pt. meteorologia dla żeglarzy którego zawartość to: skąd wziąć prognozę i jakiej chmury żeglarz się boi, po drugie liczba mitów, które można znaleźć w szacownych podręcznikach polskich. Jak więc nie pakować się w kłopoty wynikające ze złego rozeznania pogody? Czy odebrana prognoza pogody zwalnia od obserwacji? I wreszcie jak wykorzystać nowoczesne zasoby meteorologiczne do planowania krótkich i długich przelotów? Tego nie nauczy Cię nikt na kursie jachtowego sternika morskiego – zwyczajnie, dlatego, że nie bardzo jest czas, a meteo jest tylko jednym z wielu przedmiotów żeglarskich.  Wszystko więc w Twoich rękach – bo to od Ciebie zależy czy Twój staż kapitański będzie zrobiony mądrze czy tylko zrobiony… Jeżeli więc masz absolutnie podstawową wiedzę meteorologiczną, a chcesz po dwóch intensywnych dniach poczuć, że Twoja wiedza jest wystarczająca do bezpiecznego prowadzenia rejsów w każdych warunkach (nawet jeśli to oznacza pozostanie w pubie), zapraszam na intensywny, zaawansowany kurs meteorologii żeglarskiej. Podczas pierwszych kilkudziesięciu minut kursu i tak powtarzamy wszystkie podstawy meteorologiczne, które większość z nas zdążyła zapomnieć od szkoły średniej, po to by mówić jednym językiem i tak samo rozumieć koncepcje więc jeżeli nie wiesz absolutnie nic ale uczysz się szybko to ten kurs także jest dla Ciebie!

Te zdjęcia wykonano 23.06.2014 na Zatoce Gdańskiej. Wiesz jak przewidywać nadejście trąby wodnej? Wiesz jak jej unikać albo jak się zachować gdy już wystąpi? Jeżeli nie masz pewności, lub nie wiesz NIC, ten kurs jest dla Ciebie!

Kurs zaczniemy od ugruntowania podstawowych pojęć i procesów z zakresu meteorologii synoptycznej. Przypomnimy sobie wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć podróż po bardziej złożonych zagadnieniach – nie martw się więc jeżeli mało pamiętasz. Będziemy więc mówić między innymi o następujących zagadnieniach: ogólna cyrkulacja atmosferyczna, ośrodki baryczne, fronty, cyklogeneza i cykloliza, zjawiska atmosferyczne, wiatry lokalne i wreszcie standardowy przebieg parametrów pogody i jachtowe techniki obserwacyjne. Ta część jest po to, żebyśmy pozbyli się mitów i wszyscy mieli jednolitą wiedzę.

Część druga jest poświęcona technikom pozyskiwania i interpretacji dostępnych prognoz pogody oraz planowania przelotów zarówno tych długich jak i tych krótkich. Omówimy także wykorzystanie map synoptycznych, w tym map 500mb. Szczególną uwagę poświęcimy danym dostarczanym w postaci plików GRIB i technikom ich interpretacji i konstrukcji prognoz pogody z ich wykorzystaniem. Będziemy oceniać także wiarygodność uzyskanych prognoz – przewidywanie pogody, jest oparte o zasady fizyki ale pogoda czasami nie przestrzega zasad – to oczywiście żart, ale prognozowanie to nauka wykorzystująca prawdopodobieństwo i omówimy więc wszystko czego przewidzieć się nie da lub co jest obarczone dużą niepewnością.  Na koniec zerkniemy na to ile w systemach pogodowych zmienia zmiana klimatu.

Część trzecia jest poświęcona technikom optymalizacji drogi jachtu względem systemów pogodowych – czyli nawigacji meteorologicznej (weather routeing) oraz oprogramowaniu wykorzystywanemu w regatach pełnomorskich jak Volvo Ocean Race czy Vendee Globe. Omówimy też zasady osłony meteorologicznej rejsu. Na zakończenie przyjrzymy się zjawiskom szczególnie niebezpiecznym analizując wypadki morskie i śródlądowe. Zobaczymy jak funkcjonuje tzw. Biały Szkwał, czy trąba lub tornado wodne.

Część czwarta to szczegółowe warsztaty dotyczące źródeł prognoz pogody i ich odbierania w warunkach morskich. Omówimy także wykorzystanie satelitarnych obrazów procesów kształtujących pogodę oraz metody aktualizacji prognoz pogody w oparciu o nie.

Meteorologia dla żeglarzy to kurs przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych, posiadających podstawową, elementarną wiedzę z zakresu meteorologii. Szczególnie polecam go osobom odbywającym staż kapitański, przygotowującym się do egzaminu na jachtowego sternika morskiego, instruktorom żeglarstwa oraz wszystkim, którzy dowodzą jachtami.

Opinie uczestników

Jeśli chcesz się czegoś naprawdę nauczyć o żeglarskim meteo to Michał jest właściwym człowiekiem. Wie co mówi, mówi to z pasją i ciekawie. Doskonały żeglarz i meteorolog-naukowiec w jednym!
–Marcin
To chyba najlepsze szkolenie na jakim byłam. Wiedza, zaangażowanie, przygotowanie kursu, szkolenia, materiałów i gotowości do dalszej pomocy w skali od 1 do 5 oceniam na 10!
–Ela
Pełen profesjonalizm połączony z dobrym warsztatem dydaktycznym. Lekko, miło, kompetentnie.
–Piotr
Polecam każdemu, kto interesuje się meteo: super atmosfera,wiedza i sposób prowadzenia wykładu powalające – naprawdę to trzeba przeżyć.Dzięki!
–Michał
Mnóstwo wiedzy, podanej w przystępny i logiczny sposób, konkretne odpowiedzi na pytania, aktualizacja (rzadkość!) na bieżąco materiałów szkoleniowych w związku z pytaniami jakie padały w trakcie kursu. Najważniejsze to chyba uporządkowanie wiedzy, obalenie mitów.
–Krzysiek
Uporządkowanie wiedzy, obalenie mitów, logiczne (przyczynowo-skutkowe) wyjaśnienie rzeczy, które niby są oczywiste, a sprawiają jednak sporo problemów!
–Cytat z ankiety ewaluacyjnej
Polecam  kurs meteorologii! Mnóstwo ciekawych i praktycznych wiadomości przedstawionych w świetny sposób. Otwiera oczy 😉
–Michał
Kurs meteorologii naprawdę godny polecenia! Pozdrawiam wszystkich uczestników i Michał oczywiście Ciebie.
–Mirosław
Problem z żeglarską meteorologią jest taki, że każdy to miał, każdy „coś” pamięta, ale wydaje mu się, że zna się najlepiej na świecie. Ja nareszcie uporządkowałam swoje wiadomości i wiele nowych rzeczy się nauczyłam. Polecam. Świetny kurs!
–Zośka
Szybkie uporządkowanie wiedzy z geografii ze szkoły średniej i potem intensywna praca i wreszcie zagadnienia zaawansowane. A wszystko przejrzejcie i zrozumiale!
–Piotr

Najczęściej zadawane pytania

Kurs jest odpowiedni dla żeglarzy śródlądowych – meteorologia działa wszędzie tak samo. Ponieważ uczymy się podczas kursu ROZUMIEĆ JAK DZIAŁA pogoda, na początku omówimy, ogólne prawidłowości, w skali globalnej. Meteorologia oceaniczna pokaże Ci jak działają procesy niezakłócone przez ląd. Dopiero potem będziemy mogli przejść do skali lokalnej i omówić wszystkie efekty jakie wywołuje bliskość lądu czy też jakie spotkamy na śródlądziu. Dużo miejsca poświęcam na omówienie jak działają efekty tarcia na wiatr – jest to idealny moduł dla śródlądowych żeglarzy regatowych. 


Kurs kosztuje tyle, ponieważ moim podstawowym celem jest dostarczenie Ci wiedzy NAJWYŻSZEJ MOŻLIWEJ JAKOŚCI. Nigdy nie będzie we mnie zgody na to, żeby zmniejszyć cenę kursu kosztem jakości. W trakcie kursu dostajesz bogate materiały drukowane, które nie mogą zostać wydrukowane na byle jakim papierze – chodzi o to, żeby było widać schematy, rysunki i wykresy. Dostajesz też pakiet ćwiczeń, który jest wydrukowany na nietypowych formatach. Masz zapewnioną salę szkoleniową oraz przerwy kawowe. Pewnie zdziwi Cię fakt, że kurs jeszcze nie przyniósł zysku, a robię go dlatego, że chcę porządnie przeszkolić w dziedzinie meteorologii 1000 osób.


Po kursie należy rozpocząć samemu obserwacje i zadawać jak najwięcej pytań. Kurs to tylko sposób dołączenia do społeczności zajmującej się żeglarską meteorologią. Wiadomo, że ilość wiedzy, którą otrzymujesz podczas kursu, potrzeba sprawdzić „w terenie” i wtedy pojawiają się pytania. Jest to zupełnie naturalne w procesie uczenia się i bardzo się cieszę, gdy nawet rok po kursie ktoś pisze do mnie z pytaniem o ciekawe zjawisko, czy o to jak oceniam jego sposób myślenia o pogodzie na najbliższy czas. Pamiętaj też, że w ramach kursu otrzymujesz aktualizacje materiałów oraz nowe materiały elektroniczne – jesteś więc cały czas na bieżąco.


Kurs zaczynamy od podstaw (poziom wiedzy ogólnej – żeglarza jachtowego) ale intensywnie pracujemy po to, by bezpiecznie prowadzić rejsy w każdych warunkach. Kurs wyczerpuje i znacznie przekracza poziom wiedzy wymagany w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej (Dz. U. z 2013 r., poz. 460) oraz przez system szkolenia PZŻ. Kurs wyczerpuje także zagadnienia meteorologiczne przewidziane programem Royal Yachting Association na stopnie Day Skipper, Coastal Skipper, Yachtmaster Offshore i Yachtmaster Ocean.

Kurs wspierający RYA Sail Cruising Scheme i RYA Yachtmaster Scheme

RYA logoIntensywny kurs meteorologii dla żeglarzy realizuje wszystkie zagadnienia wymagane programami szkoleniowymi RYA Cruising i Yachtmaster. Kurs prowadzi RYA Yachtmaster Shorebased & Cruising Instructor. Uwaga nie oznacza to, że w trakcie kursu otrzymasz certyfikat RYA – oznacza, że zdobędziesz wiedzę ZNACZNIE PRZEKRACZAJĄCĄ wymagania egzaminacyjne Royal Yachting Association. Autor kursu jest członkiem Royal Meteorological Society a tym samym jest zobowiązany do ciągłego rozwoju profesjonalnego – otrzymujesz więc zawsze najnowszą wiedzę! Podczas kursu będziesz mieć kontakt z praktykiem zapewniającym osłonę meteorologiczną rejsów. Autor konsultował publikacje wydawnictwa AlmaPress w dziedzinie meteorologii dla żeglarzy.

Poczytaj wpisy o meteorologii dla żeglarzy!

Informacje organizacyjne

Jeżeli masz grupę osób i chcesz zamówić szkolenie zamknięte zadzwoń: +48502929992
Dla grup przewidziane są atrakcyjne zniżki! Możesz też zaprosić znajomych i każdy otrzyma zniżkę.

Termin kursu i liczba zarezerwowanych/opłaconych/dostępnych miejsc:

  • 11-12 marca 2017 Warszawa 3/3/11  

Cena:

Zapłać natychmiast po rejestracji, a kurs będzie Cię kosztował tylko 599,00zł zamiast 719,00zł. OTRZYMASZ TAKŻE PAKIET EXPEDITION LT DO BEZTERMINOWEGO WYKORZYSTANIA. UWAGA: wpłaty muszą być dokonane do 48 godzin po rejestracji. UWAGA: Możesz zapłacić kartą via PayPal!

659,00 dla instruktorów żeglarstwa, którzy zapiszą się do newslettera, podadzą jako kod zniżkowy numer patentu instruktorskiego oraz opłacą udział w terminie 3 dni od zapisu ale nie mniej niż 14 dni od kursu (zapisu do newslettera możesz dokonać także w trakcie rejestracji i to daje Ci zniżkę)
689,00 dla osób zapisanych do newslettera, które opłacą udział w terminie 14 dni od zapisu ale nie mniej niż do 14 dni przed terminem kursu (zapisu do newslettera możesz dokonać także w trakcie rejestracji i to daje Ci zniżkę)
719,00 dla pozostałych osób lub dla wpłat po wymienionych terminach

Cena obejmuje:

  1. opiekę instruktora łączącego doświadczenie synoptyczne i żeglarskie
  2. wynajem sali szkoleniowej
  3.  bogate materiały szkoleniowe
  4. subskrypcję aktualizacji materiałów dodatkowych (przed każdą edycją pojawia się coś nowego i fajnego), a Ty jesteś na bieżąco
  5. atlas pilotowy
  6. pluginy meteorologiczne do popularnego programu nawigacyjnego
  7. PAKIET EXPEDITION LT jedno z najlepszych narzędzi do odbioru GRIBów

Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia

Warunki promocji:

  1. Zapisz się teraz
  2. Zapłać do 48h po rejestracji

Jeżeli chcesz kupić komuś kurs na prezent – napisz mi o tym w polu uwagi, a wyślę Ci piękny certyfikat do wydrukowania, który można obdarowanemu wręczyć.

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Twój telefon (wymagane)

Wybierz termin kursu

Po jakich akwenach pływasz?:

Swoją wiedzę meteorologiczną oceniasz:

Masz kod zniżkowy?

Jak się dowiedziałeś/dowiedziałaś o kursie?

Wysyłając ten formularz rezerwujesz 1 miejsce na kursie "Meteorologia dla żeglarzy - kurs intensywny".

Rejestrując się na kurs wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów realizacji kursu.

Rejestrując się na kurs oświadczasz, że znasz i akceptujesz regulamin szkoleń.

Wysyłając niniejszy formularz składasz oświadczenie woli, co jest jednoznaczne z zawarciem umowy drogą elektroniczną.

Uwagi i Twoje szczególne oczekiwania:

Zapłać przez PayPal.MePo ukończeniu rejestracji możesz dokonać opłaty za pomocą swojego konta PayPal dzięki usłudze PayPal.Me! Jeżeli posiadasz konto PayPal możesz także użyć podpiętych do niego kart płatniczych np. Visa, Master Card. Do ceny kursu doliczana jest opłata prowizyjna PayPala w wysokości 17 złotych.

Zapłać teraz z PayPal.Me

Jeżeli chcesz chcesz wiedzieć jak najszybciej, gdzie i kiedy odbędzie się następna edycja kursu zapraszam do newslettera!

Bear