Routeing meteo

Routeing meteo, prognoza pogody dla żeglarzy, meteorologia dla żeglarzy

Jeżeli planujesz długi przelot, to zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla Ciebie sprawdzona prognoza pogody. W trakcie rejsu oceanicznego dostęp do aktualnej prognozy pogody jest utrudniony. Choć współczesne udogodnienia pozwalają na odbiór danych w trakcie rejsu, to wiąże się to ze znaczącymi kosztami. Jeżeli potrzebujesz otrzymywać zinterpretowaną, precyzyjną prognozę pogody, wraz z omówieniem sytuacji synoptycznej oraz propozycją dalszej trasy rejsu zależnej od warunków meteo prosto na Twój telefon satelitarny, to ta usługa jest dla Ciebie.

Jak działa usługa routingu meteo

Przed rejsem ustalasz z routerem parametry jachtu, ograniczające Cię daty, porty, które musisz odwiedzić oraz inne istotne szczegóły. Tuż przed rozpoczęciem rejsu otrzymujesz mailem opis sytuacji synoptycznej z prawdopodobnymi kierunkami jej rozwoju. Należy je samemu uzupełnić o prognozę lokalną i wyjaśnić z routerem ewentualne różnice.

W trakcie rejsu, w zależności od wybranej opcji, 1, 2 lub 4 razy na dobę przesyłasz do routera swoją pozycje oraz charakterystykę lokalnej pogody.  Na tej podstawie router zinterpretuje otrzymane z numerycznego modelu pogody wyniki, uzupełniając je o uzyskane ze stacji meteo, boi meteo oraz z satelitów parametry pogody. Na podstawie całościowego obrazu sytuacji router wyda nową prognozę pogody dla interesującego Cię obszaru oraz  zaproponuje najkorzystniejszą trasę rejsu. Te dane otrzymujesz bezpośrednio na swój telefon satelitarny.

Router na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji synoptycznej i w momencie pojawienia się niekorzystnych lub niebezpiecznych  zjawisk (np. rozwój niżu wtórnego), wyśle Ci ostrzeżenie niezależnie od wybranej opcji usługi.

Propozycja trasy uwzględnia wyniki najnowszych modeli atmosfery oraz interpretację dokonaną przez synoptyka, jednak to Ty decydujesz o kursie swojego jachtu. W każdej chwili możesz skonsultować swoją decyzję z routerem.

Trasa rejsu jest planowana w oparciu o globalne, numeryczne modele atmosfery. Obliczeń dokonujemy za pomocą oprogramowania używanego między innymi podczas regat Volvo Ocean Race, a także podczas prób bicia rekordów prędkości pokonania Atlantyku. Uzyskane obliczenia są interpretowane na podstawie dostarczonego przez Ciebie opisu aktualnych warunków, a synoptyk przesyła Ci dostosowaną do Twojej sytuacji prognozę i propozycję trasy.

Cena usługi jest każdorazowo kalkulowana indywidualnie i zależy od: długości trwania rejsu, kosztu przesyłania prognozy (opłata za sms/e-mail satelitarny), liczby konsultacji, abonamentów na dedykowane komercyjne modele atmosfery itd.

Sprawdź jak bardzo obniżyliśmy koszt takiej usługi:

[contact-form-7 id=”1119″ title=”Zamówienie wyceny routeingu pogodowego”]