Kurs SRC Warszawa – Short Range Certificate – uprawnienia radiowe (kurs i egzamin SRC)

Kurs SRC Warszawa, Kurs i egzamin SRC w systemie RYAŁączność jest dla żeglarzy jednym z podstawowych sposobów zapewniania – sobie i innym – bezpieczeństwa na morzu. Warto więc dobrze poznać wszystkie metody łączności oraz procedury wykorzystywane w radiokomunikacji morskiej. Certyfikat SRC w systemie Royal Yachting Association/Maritime and Coastguard Agency pozwala Ci na samodzielną komunikację radiową na morzu. Jest dokumentem niezbędnym do samodzielnego prowadzenia rejsu.

System Royal Yachting Association zapewnia, że Twoje szkolenie będzie miało wysoki poziom, a instruktor został należycie przeszkolony w dziedzinie której uczy. Na koniec przyjazny egzamin. Certyfikat SRC RYA jest wydawany w imieniu Maritime and Coastguard Agency i jest dokumentem państwowym – a więc jest honorowany wszędzie na świecie. Dokument jest wydawany bezterminowo.

Kurs SRC co musisz wiedzieć?

Podczas kursu SRC zdobędziesz komplet wiadomości i w praktyce przećwiczysz wszystkie procedury wymagane od radiooperatora jachtowego. Podczas kursu będziesz pracować na prawdziwych radiostacjach morskich wyposażonych w DSC. W ten sposób od razu zapoznajesz się z urządzeniami, które spotkasz na jachtach.

Wykonasz wszystkie procedury związane z ustawianiem odbiornika, nawiązywaniem łączności rutynowej, pilnej oraz łączności w niebezpieczeństwie. Przećwiczymy procedury alarmowania oraz odwoływania fałszywych alarmów, po to by móc wzywać pomocy na morzu oraz jej kompetentnie udzielać. Wszystkie procedury radiowe ćwiczymy włącznie z zastosowaniem cyfrowego selektywnego wywołania czyli DSC.

Do twojej dyspozycji są także inne urządzenia służące wzywaniu pomocy na morzu: EPIRB, SART, AIS-SART, PLB, PLB-DSC. Będziesz mieć okazję do sprawdzenia możliwości radiostacji ręcznych z DSC.

Program kursu znajdziesz poniżej. Kurs jak również egzamin (teoria i praktyka) jest prowadzony w języku angielskim (choć kurs nie wymaga doktoratu z filologii angielskiej, podstawowa – funkcjonalna znajomość angielskiego jest wymagana), bo przecież na wodach międzynarodowych będziesz się posługiwać tym właśnie językiem. Jeżeli masz wątpliwości co do języka skontaktuj się – ocenimy wspólnie czy Twoje umiejętności językowe są wystarczające.

Kurs jest realizowany w ramach centrum szkoleniowego Royal Yachting Association Geographica Expeditions. Kurs prowadzi Kpt. Michał Brennek instruktor Centrum Szkoleniowego RYA, certyfikowany SRC Asesor RYA. Instruktor posiada certyfikat General Operator Certificate. Tak jak na każdym kursie organizowanym w Geographica Expeditions rolą instruktora jest zapewnić Ci wiedzę i umiejętności potrzebne na morzu, ale także poprowadzić Cię do sukcesu egzaminacyjnego. Jeżeli poczujesz po kilku latach, że Twoje umiejętności wymagają odświeżenia, masz wstęp na aktualnie odbywający się kurs bez opłaty kursowej (będzie miło jeśli dorzucisz się do kawy i ciastek).

Uprawnienia operatora SRC w systemie RYA (są tak naprawdę wydawane przez Zjednoczone Królestwo) są zgodne z wytycznymi ITU/CEPT i są akceptowane na całym świecie. Świadectwo Operatora SRC wydawane przez RYA jest ważne bezterminowo.

Kurs SRC najczęściej zadawane pytania

Tak, kurs SRC jest tak zorganizowany, że część teoretyczna i praktyczna kursu jak również część teoretyczna i praktycnza egzaminu SRC odbywają się jednego dnia. Jest to długi dzień, a przed kursem SRC musisz poczytać otrzymane materiały jednak, przynosi wiele satysfakcji.

Raporty egzaminacyjne są wysyłane do RYA natychmiast po egzaminie. Świadectwa docierają do Was najczęściej w 14 do 21 dni roboczych (21 dni to termin określony przez RYA). W sezonie jednak ten czas może sie wydłużyć do 28 dni. Musisz też pamietać, że ostatni odcinek przesyłki to nie Royal Mail a Poczta Polska – jednym słowem nie rób kursu na ostatnią chwilę przed charterem. Jeżeli z jakichś powodów potrzebujesz świadectwa operatora SRC „na wczoraj” możesz skorzystać z opcji Fast Track. Opcja Fast Track powoduje, że licencja SRC jest wystawiona w 72h i dociera do Ciebie po kolejnych 24h, wcześniej dostajesz skan swiadectwa SRC i jego numer.

Egzaminator RYA po ukonczeniu egzaminu moze wystawić Ci tymczasowy dokument potwierdzajacy ukończenie kursu SRC i zdanie egzaminu SRC. TYMCZASOWY DOKUMENT NIE UPRAWNIA CIĘ DO OPEROWANIA SPRZĘTEM RADIOWYM BEZ NADZORU. Jest to dokument pozwalajacy Ci szkolić się i zdawać egzaminy na wyższych, nawigacyjnych kursach RYA.

Po pierwsze egzamin SRC w systemie RYA jest przyjazny dla kandydatów na operatorów. Kurs SRC na który zamierzasz się zapisać w pełni przygotowuje Cię do zdobycia licencji operatora. Po prostu wykonaj polecenia instruktora, przyjdź na kurs w dobrej formie, wypoczęty/wypoczęta a na pewno wszystko będzie dobrze.  

Egzamin SRC składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas obydwu części nie możesz korzystać z żadnych pomocy naukowych. Czytaj pytania ze zrozumieniem. Nie ma pytań podchwytliwych, wszystkie potrzebne informacje znajdują się w pytaniu. Pracuj metodycznie, jeżeli czegoś nie wiesz, przejdź do następnego pytania i wróć do problematycznych pytań na końcu.

Egzamin praktyczny to oczywiście obsługa radia VHF z DSC. Podczas egzaminu masz do dyspozycji to radio na którym pracujesz przez cały kurs więc wszystkie możliwe procedury już masz przećwiczone i znasz urządzenie na wylot. Egzaminator sprawdzi następnie Twoją wiedzę na temat innych podsystemów GMDSS zgodnie z programem kursu.

Egzamin SRC odbywa się w języku angielskim.

Tak  można ale nie ma to większego sensu. Po pierwsze jest to nie potrzebne, bo wszystko jest na kursie, a po drugie jest to starsza publikacja RYA. Nosi numer G26, zawiera program kursu (nieaktualny) i przykłądowe testy. Możesz ją zamówić w Amazon.co.uk. RYA nie ma jej już w swojej ofercie, ponieważ są to pytania do starszej wersji egzaminu. Możesz więc wydać pieniądze ale po co?

Kurs SRC w systemie RYA przygotuje Cię W PEŁNI do operowania radiostacją VHF z DSC i innymi urządzeniami systemu GMDSS odpowiednimi do strefy A1. Tylko to nas interesuje – nikomu nie potrzeba osób, które na pamieć wykuły testy, a nie potrafią posługiwać sie urządzeniami GMDSS. Egzaminator stworzy Ci po prostu okazję do pokazania co umiesz, w życzliwej atmosferze. Kurs SRC wystarczy Ci w zupełności, nie ma potrzeby dozbrajania sie w dodatkowe publikacje! Wszystkie materiały potrzebne do sukcesu egzaminacyjnego otrzymasz przed kursem.

Uprawnienia operatora SRC wydawane przez RYA są zgodne z wytycznymi ITU/CEPT i są akceptowane na całym świecie. Licencja SRC jest dokładnie takim samym świadectwem jak uprawnienia operatora wydawane przez Polskie UKE. Świadectwo Operatora SRC wydawane przez RYA jest ważne bezterminowo.

Tak, tak jak wszystkie kursy RYA, także i kurs SRC odbywa się w języku angielskim. Nie jest to jednak jezyk wymagajacy doktoratu z filologii angielskiej, a prosty techniczny język. Jeżeli jesteś w stanie używać angielskiego w codziennych sytuacjach na pewno sobie poradzisz. Instruktor oczywiście wyjaśni polskie odpowiedniki słów angielskich czy procedur jednak kurs jest w jezyku angielskim.

Nie, kurs w pełni przygotowuje do kompetentnego operowania urządzeniami radiokomunikacyjnymi. Wcześniejsze doświadczenie radiowe nie jest wymagane.

Kurs SRC odbywa się w Warszawie, w sali szkoleniowej Centrum Treningowego RYA Geographica Expeditions, przy ulicy Mokotowskiej, blisko stacji metra Politechnika.

 

RYA SRC Świadectwo operatora bliskiego zasięgu - Short Range Certificate Warszawa

Program kursu SRC

 • podstawy użytkowania radia
 • prawidłowe częstotliwości (kanały) wykorzystywane do komunikacji
 • alarmowanie i odwoływanie fałszywych alarmów (DISTRESS)
 • postępowanie po odbiorze MAYDAY
 • procedury: securite, pan-pan
 • wykonywanie łączności ship-ship i ship-shore
 • Digital Selective Calling (DSC) z wykorzystaniem stacji radiowych
 • Global Maritime Distress and Safety System (GMDSS)
 • Emergency Position Indicating Radio Beacons (EPIRB)
 • Search and Rescue Trnasponder (SART i AIS SART)
 • Procedury GMDSS

Podczas kursu rozmawiamy także o radiowych nowinkach, które jeszcze nie są częścią systemu GMDSS ale są w powszechnym użyciu i już zwiększają nasze bezpieczeństwo. Będziesz mógł zobaczyć EPIRB, PLB EPIRB, PLB AIS, SART, AIS SART, a także wykonać procedury testowe na tych urządzeniach.

Po zaksięgowaniu opłaty otrzymasz książkę oraz zestaw zagadnień do samodzielnej pracy.

Kurs SRC on-line w RYA Interactive
i egzamin 1 na 1

Możesz odyć kurs na platformie on-line RYA. Po pomyślnie ukończonym kursie on-line rozwiazujesz test wstępny. Pomyślnie zdanie tego testu jest dopuszczeniem do egzaminu. Następnie umawiasz się na egzamin. Egzamin realizujemy osobiście nie można go zdać on-line. Kurs odbywający się w tym trybie oznacza, że część praktyczną przygotowań do egzaminu musisz zrobić samemu. Przychodzisz wyłącznie na egzamin. Egzaminator nie może Cie szkolić i nie będzie tego robić! Egzamin odbywa się on na radiostacji Icom m323, znajdziesz więc w sieci symulatory i instrukcje. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak kurs wygląda i jak się odbywa zadzwoń: 502929992

Stacjonarny kurs SRC w Warszawie

Kurs odbywa się w centrum szkoleniowym RYA w Warszawie. Pracujemy w optymalnych grupach, tak aby zapewnić Ci dobry kontakt z instruktorem i sprawną realizację ćwiczeń. Ponieważ kładziemy nacisk na praktykę każdy kursant pracuje na prawdziwej radiostacji (1 radiostacja 1 kursant).

Szkolimy się na sprzęcie rzeczywistym, na takich radiostacjach jakie spotkasz na jachtach, a więc przygotujesz się do prawdziwej komunikacji na morzu. 

Koszt kursu SRC

Kurs kosztuje 575PLN przy wpłacie w ciągu 24h od rezerwacji i obejmuje komplet materiałów oraz opiekę instruktora. W cenę wliczona jest także książka (w języku angielskim). 

Kurs on-line z egzaminem 1 na 1 jest przeznaczony dla osób, które mają minimalne doświadczenie radiowe.

Egzamin kosztuje 75GBP płatność realizowana jest przez stronę RYA za pomocą płatności on-line.

Proszę zabrać zdjęcie paszportowe.

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu, otrzymujesz od razu Zastępcze Świadectwo SRC, ważne 28 dni, które już uprawnia Cię do posługiwania się radiem morskim na wyższych kursach RYA. Zwykle w ciągu 28 dni (najczęściej 21) RYA przyśle Ci certyfikat pocztą na Twój adres. Podczas płatności w RYA możesz wybrać opcję FAST TRACK (certyfikat zostanie wystawiony w ciągu 4 dni roboczych).

Kurs SRC terminy i zapisy

 1. 8 czerwca 2024 Warszawa
 2. 8 i 9 czerwca 2024 w pakiecie z RYA Radar za 1079zł 
 3. Kup kurs na prezent – dostaniesz Voucher do wykorzystania w 2024r.
 4. Kurs on-line w RYA Interactive oraz egzamin indywidualny
 5. Zamów instruktora RYA SRC/VHF (grupy > 6 osób)

Kursy dzienne odbywają się w godzinach 0900 – 1800 i wymagają dwóch godzin samodzielnej pracy. Pracujemy w centrum szkoleniowym RYA Geographica Expeditions w Warszawie.

 

1

Wysyłając ten formularz rezerwujesz 1 miejsce na kursie i egzaminie "RYA Marine Radio - kurs obsługi radia VHF i egzamin SRC".

Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów realizacji zamówienia. Administratorem danych osobowych jest Geographica Expeditions Michał Brennek z siedzibą w Warszawie przy ul Szanajcy 18a/34, 03-481 Warszawa, NIP 113-212-04-63.

Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", oświadczasz, że znasz i akceptujesz regulamin szkoleń oraz politykę prywatności.

Wysyłając niniejszy formularz składasz oświadczenie woli, co jest jednoznaczne z zawarciem umowy drogą elektroniczną.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right