Po ponad 10 latach doświadczeń w szkoleniach doskonalących wiedzę o osłonie meteorologicznej rejsów morskich oraz w odpowiedzi na Wasze potrzeby powstała szkoła meteorologii żeglarskiej. To sprawdzony program szkolenia meteorologicznego który da Ci niezbędną teorię oraz dużo doświadczenia z praktycznymi technikami osłony meteorologicznej rejsów oraz planowania podróży morskich względem systemów pogodowych. Na żywo, zdalnie i w lekkostrawnych odcinkach lub w intensywniejszej dwu-weekendowej odsłonie.
Kurs prowadzi doświadczony kapitan z brytyjskimi uprawnieniami zawodowymi a jednocześnie zawodowy meteorolog zajmujący się naukowo fizyką atmosfery. To oznacza, ze twój instruktor przystępnie wytłumaczy Ci procesy pogodotwórcze wpływające na bezpieczeństwo Twojego rejsu a jednocześnie praktycznie pokaże Ci techniki wykorzystywane przez kapitanów małych i dużych statków. To oznacza także, że odpowiemy na Twoje nawet najtrudniejsze pytania.
Kurs składa się z wykładów i ćwiczeń oraz jest uzupełniony przez briefingi meteo pomiędzy zajęciami. Dzięki temu nie tylko w praktyce zastosujecie uzyskaną wiedzę ale także wyrobicie sobie nawyk obserwacji pogody. Przestudiujemy wiele przypadków kiedy kapitanowie nie do końca poradzili sobie z pogodą – warto uczyć się na cudzych błędach. Na każdych zajęciach zaplanujemy przykładowy rejs pokazując uznany w zawodowym żeglarstwie proces oraz omówimy elementy pogody wpływające na każdą decyzję.
Obalimy mity, niedopowiedzenia i uproszczenia, które najczęściej pakują żeglarzy w kłopoty. Omówimy od podstaw i w przystępny sposób procesy tworzące pogodę, po to żeby ta nigdy Cię nie zaskoczyła. Masz do dyspozycji nie tylko doświadczonego kapitana ale także aktywnego meteorologa, który nie boi się trudnych pytań i wyjaśni Ci wszystko w przystępny sposób. Poznasz także sposoby oceny jakości prognoz, nauczę Cię technik, które pozwolą Ci na łatwą ocenę kiedy wierzyć bezgranicznie a kiedy kontrolować nieustannie.
Poznasz techniki obserwacyjne, które pozwolą Ci na wczesne wychwycenie oznak nadchodzącej trudniejszej pogody i podjęcie właściwej decyzji nawigacyjnej. Wyrobisz w sobie nawyk ciągłej obserwacji pogody po to by rozumieć co się dzieje i jakich zjawisk się spodziewać. Nauczysz się także tego, jak lokalne warunki modyfikują ogólny obraz pogody i czego się spodziewać. To bardzo ważny moduł ponieważ ponieważ modele i kolorowe apki nie pokazują warunków jakie możesz się spodziewać w skali lokalnej – to musisz interpretować samodzielnie.
Poznasz aplikacje i produkty meteorologiczne, które najlepiej wykorzystać do planowania podróży morskich ale także do żeglowania śródlądowego. Nauczysz się odczytywać i interpretować informacje o sytuacji hydrometeorologicznej z różnych źródeł. Poznasz nowoczesne skuteczne techniki interpretowania danych o sytuacji hydrometeorologicznej, dowiesz się skąd czerpać dane i co warto stosować oraz jakich błędów unikać.
Nauczysz się korzystać z cyfrowych modeli pogody i poznasz techniki jakie wykorzystują profesjonaliści przy tworzeniu prognoz opartych o nie. Nauczysz się oceniać niepewność i ryzyko planowanej podróży morskiej. Poznasz techniki planowania optymalnej drogi jachtu względem systemów pogodowych, czyli weather routeing. Nauczymy się również wykorzystywania technik radarowych zarówno na śródlądziu przy wykorzystaniu radarów osłony meteorologicznej jak i na morzu gdzie wykorzystasz zainstalowany na jachcie radar.
Na koniec spróbujesz swoich sił w zadaniu nawigacyjnym, które pozwoli Ci zastosować uzyskaną wiedzę. To zadanie pojawia się na egzaminach RYA i MCA i pozwala zmierzyć się z decyzjami nawigacyjnymi, które wymusza zmienna i trudna pogoda.
Szukasz szkolenia on-line? Wszystko to w przystępnej wieczorowej formie. Spotykamy się w czwartki o 18:00 na dwie półtoragodzinne sesje. Co zagwarantuje Ci przystępną formę i swobodne i bezstresowe przyswajanie wiedzy. Pomiędzy zajęciami możesz umówić się także na konsultacje co pozwoli wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Terminy: 19.09, 26.09, 3.10, 10.10, 17.10, 24.10, 31.10, 21.11 (dwa spotkania do ustalenia)
Jeśli nie odpowiada Ci szkolenie on-line spotykamy się w grudniu by przez dwa weekendy omówić wszystkie potrzebne Ci zagadnienia. W pierwszy weekend stawiamy na zrozumienie procesów pogodotwórczych, układów synoptycznych i podejmowanie decyzji w oparciu o najnowsze rozwiązania meteorologiczne. Obalamy mity i tłumaczymy przystępnie po to by nauczyć się współpracować z pogodą. Drugi weekend to pogoda cyfrowa, modele, GRIBy, optymalizacja drogi jachtu, meteorologia satelitarna, radarowa oraz produkty specjalistyczne takie jak mapy lodowe.
Szkolenie stacjonarne: 7-8 oraz 14-15 grudnia 2024
Cena:
Cena pełnego szkolenia to 2000zł. Otrzymasz na to szkolenie fakturę (pamiętaj o podaniu danych).
Zapisz się przez formularz poniżej a otrzymasz wszystkie instrukcje oraz link do płatności. Możesz zapłacić w 2 lub 4 ratach.
Otrzymujesz:
– 4 dni szkolenia oraz breifingi między zajęciami
LUB
– 10 spotkań on-line wieczorowo
+++
– dostęp do społeczności kursowej
– dostęp do materiałów dodatkowych w serwisie dropbox
– bogate materiały drukowane
– ćwiczenia
– próbny egzamin MCA z zagadnień meteorologicznych planowania rejsu
– nielimitowane konsultacje z prowadzącym
Zapisy: