Nawigacja elektroniczna

Warsztaty nawigacyjne: Nawigacja elektronicznaNawigacja elektroniczna to wydawałoby się jedno z najbardziej intuicyjnych narzędzi jakie mamy do dyspozycji na jachcie. Jak zawsze w nawigacji diabeł jednak tkwi w szczegółach. Jak pokazują dokonywane przez SAR lub wyznaczone do tego służby (np.. Marine Accidents Investigation Branch), to właśnie niewłaściwe użycie instrumentów nawigacji elektronicznej, nieaktualizowane mapy czy błędy systemu GPS odpowiadają za rosnący procent wypadków morskich z udziałem żeglarzy. Nie mówię tylko o amatorach – Team Vestas Wind spotkał niechlubny koniec na rafie koralowej podczas niedawnych regat Volvo Ocean Race, co było spowodowaną sumą błędów właśnie w nawigacji elektronicznej.

Nawigacja elektroniczna to obszar w którym także profesjonaliści popełniają błędy

Podczas kursu nauczymy się prawidłowego wykorzystania środków nawigacji elektronicznej, tak aby stały się one poważną pomocą nawigacyjną, a nie grą komputerową w żeglarstwo. Poznacie tajniki satelitarnych systemów nawigacji (GNSS) i źródła błędów. Omówimy szczegółowo jakie mapy są wykorzystywane w nawigacji elektronicznej i jakie mają zalety i wady. Zaprzyjaźnimy się z niedocenianymi mapami rastrowymi! Poznamy najczęściej przyjęte konwencje stosowane na mapach elektronicznych. Wykorzystamy dostępne narzędzia elektroniczne do nawigacyjnego przygotowania podróży morskiej, do bieżącej analizy sytuacji nawigacyjnej i do weryfikacji naszych planów. Poznamy tajniki algorytmów pracujących w popularnych chartplotterach sposoby ich poprawnej konfiguracji i weryfikacji ich działania. Omówimy także podobieństwa i różnice pomiędzy jachtowymi systemami nawigacyjnymi a ECDIS wykorzystywanym na jednostkach konwencyjnych. Zbadamy także jakie skutki prawne wywołuje dla skippera użycie wyłącznie nawigacji elektronicznej. Zbadamy jak na interpretację danych nawigacyjnych wpływają kolejne ich warstwy (a w szczególności jaka ilość informacji pomaga, a jaka utrudnia ocenę ryzyka kolizji). Zapoznamy się z technikami wykorzystania urządzeń elektronicznych podczas pokonywania wąskich przejść i nawigacji na wodach pływowych. Nie byłbym sobą gdybym na koniec nie opowiedział Wam trochę o optymalizacji kursu jachtu względem systemów pogodowych, wszak optymalizator to także narzędzie elektroniczne :) (oczywiście otrzymasz wersję próbną pakietu Expedition).

Wraz z kursem otrzymujesz także aktualizowany pakiet materiałów dodatkowych, proszę przygotuj więc konto w serwisie dropbox.com.

Otrzymacie też zestaw programów na komputer możesz wiec zabrać swój laptop i jeżeli posiadasz zabierz też ręczne odbiorniki GPS.

Cena kursu: 650zł 550zł obejmuje jeden dzień lub dwa wieczory praktycznego szkolenia przygotowującego w pełni do wykorzystania map elektronicznych i innych elektronicznych pomocy nawigacyjnych. Otrzymujesz także bogate materiały kursowe.

Termin:

16 i 17 grudnia WIECZOROWO 2019

Zapisz się na kurs nawigacji elektronicznej

1

Wysyłając ten formularz rezerwujesz 1 miejsce na kursie "Nawigacja Elektroniczna".


Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów realizacji zamówienia. Administratorem danych osobowych jest Geographica Expeditions Michał Brennek z siedzibą w Warszawie przy ul Szanajcy 18a/34, 03-481 Warszawa, NIP 113-212-04-63.

Rejestrując się na kurs, poprzez przysłanie przycisku "Wyslij formularz", oświadczasz, że znasz i akceptujesz regulamin szkoleń oraz politykę prywatności.

Wysyłając niniejszy formularz składasz oświadczenie woli, co jest jednoznaczne z zawarciem umowy drogą elektroniczną.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right