Kilo wody pod stopą

Gedanią z Aalesund do Bergen przez najpiękniejszy Sognefjord!

  • 8.01.2023 1438

Ruszamy w ostatni tydzień sierpnia z pięknego Alesund przez szkiery i przez najpiękniejszą część wybrzeża fiordowego Norwegii do Bergen. Odwiedzimy króla norweskich fjordów – Sognefjord! To idealny czas na tego typu wyprawę, ponieważ w dzień mamy szansę na piękne słońce a w nocy mamy szansę na zorzę polarną.

Planujemy dotrzeć do Flam, gdzie znajduje się najbardziej stroma, nie zębata trasa kolejowa (można wyjechać na górę koleją a zjechać wypożyczonym rowerem przez przepiękną dolinę). Planujemy także odwiedzić wioskę wikingów, gdzie grupa rekonstruktorów żyje tak jak to miało miejsce w wiekach średnich. Po drodze szkiery, dorsze, pływy, kąpiele we fjordzie i dużo nauki. Pływania będzie dużo bo chcemy zrobić wymagane przepisami 100h+ na dużym jachcie.

W 2022 widoki zapierały dech w piersiach, zdjęć zrobiliśmy co niemiara. I wypływaliśmy ponad 100h na dużym jachcie (na pływach!).

Rejs ma charakter szkoleniowy i będziemy uczyć się przed rejsem oraz wykorzystywać w praktyce uzyskaną wiedzę podczas rejsu. Przed rejsem bedziemy spotykać się on-line ucząc się nawigacji według standardu RYA. Wszystko czego się nauczymy będziemy wykorzystywać w praktyce podczas rejsu, korzystając z bogatego wyposazenia Gedanii. A Gedania to nie tylko świetnie wyposażony nawigacyjnie statek, duży, ale na tyle duzy, że zdążysz poznać w tydzień wszystkie systemy i będziesz samodzielnie nawigować, jednocześnie ze względu na charakter ożaglowania zapewniający dużo umiejętności, które przeniesiesz na pokład jednostek czarterowych. Jeżeli chcesz odbyć mądry staż kapitański zapraszam.

Statek:

Gedania zapewnia rewelacyjne warunki nawigacyjne i hotelowe! Zerknij tez na Instagram

Gedania, zwana pieszczotliwie Małym Stateczkiem Żaglowym (może i mały ale za to wariat), to 23 – metrowy, 60 – tonowy szkuner sztakslowy z zacięciem ekspedycyjnym. Na jego pokładzie odbędziesz kapitański rejs stażowy (wymagane 100+ godzin na jachcie powyżej 20m), ale jednocześnie nauczysz się wielu umiejętności i procedur przydatnych na mniejszych jednostkach. To duży statek ale na tyle duży, że podczas rejsu jesteś w stanie go dobrze poznać i kompetentnie obsługiwać. Na pokładzie Gedanii odbywamy rejsy szkoleniowe, a więc oprócz pływania będziemy się intensywnie szkolić. Jaki mam pomysł na rejs szkoleniowy, przeczytasz na blogu.

Zorza polarna u wejścia do Sognefjord (zdjęcie z ręki, telefonem :)

Gedania oprócz świetnego wyposażenia nawigacyjnego, ma także bardzo wygodne warunki „hotelowe”. Śpimy w 3 lub 4 osobowych kajutach. Przestronne koje wyposażone w sztorm deski pozwalają się wygodnie wyciągnąć(do dyspozycji koc i poduszka, ale ja zabieram prześcieradło i śpiwór). Co w dzisiejszych czasach najważniejsze, każda koja ma dostęp do instalacji 230V, a gniazdka są wyposażone również w wejścia USB. Do dyspozycji załogi są 4 prysznice i 3 toalety. Gotujemy sobie sami (i zmywamy), według grafiku wacht, w świetnie wyposażonym kambuzie (piekarnik, mikser to chyba standard, także jeżeli chcesz coś zabrać na rejs to polecam ulubiony kubek termiczny). Posiłki planujemy również sami, i przygotowujemy je ze świeżych produktów – pozwala nam to także nakarmić wegetarian, wegan, jaroszy – jednakże statystyki wskazują, że choć popularność tofu rośnie, to jest ono dużo mnie popularne od boczku, jeżeli więc nie jadasz mięsa daj znać najwcześniej jak się da, żebyśmy mogli wszystko zaplanować.

Termin: 26.09.2023 – 3.09.2023

Koszty:

– Koja i szkolenie 840EUR (patrz opcje płatności w formularzu)

– Składka na wyżywienie, paliwo, porty (rozliczana przez załogę na końcu rejsu) około 150EUR

– Kaucja zwrotna 50EUR od uczestnika

BRAK MIEJSC LISTA REZERWOWA!