Kilo wody pod stopą

Żeglują w trudnej pogodzie bo wiedzą co robią…

  • 8.01.2020 0026

Są takie filmy po żeglarskiej stronie YouTube’a, gdzie wiadomo, że wszystko musi pójść źle. Wiesz jak to jest, najlepiej uczyć się na cudzych błędach, a i loża szyderców chętnie pomoże. No więc dziś na odwrót. Zobaczymy kilka filmów zrobionych przez ludzi, którzy wiedzą co robią…

Zacznę oczywiście od Skipa Novaka. Dla tych, którym trzeba go przedstawiać, to facet, który zaczął żeglować do wysokich szerokości geograficznych zanim stało się to popularne. Zrobił też fantastyczną serię filmów dla Yachting World, którą Wam serdecznie polecam.

Erik Aanderaa zdecydowanie wie co robi, ale nie próbujcie tego sami, jeśli nie macie 110% pewności, że także wiecie. Efekt opowieść warta dokładnego obejrzenia.

W żegludze oceanicznej nie ominiesz wszystkich sztormów. Simon z Britican – wideobloga, który polecam serdecznie, rozbiera dla Was problem żeglowania w trudnych warunkach na czynniki pierwsze.

Kolejny film od Erika – tym razem wyzwanie – dwóch przyjaciół, dwa jachty, solo, z Norwegii na Szetlandy w grudniu… Zobaczcie sami!

https://www.youtube.com/watch?v=KbHFVZ4Y_hU

O tym jak żeglować w szkwałach (posłuchajcie koniecznie definicji szkwału – no, jest ona zgodna z naukową w jakichś 90%) w kolejnym filmie od Yachting World. Zerknijcie też na komentarze – nie tylko nasz internet jest pełen mądrali!

Katamarany też dadzą radę w sztormach, czy silnych wiatrach. Zerknijcie na kolejny film od Yachting World. Ja zawsze chętnie odkrywam, te platformy kąpielowo-imprezowe na nowo. To trochę inne żeglowanie ale zdecydowanie warte poznania. Nie mówię o tym, że w moim doświadczeniu stwierdzenie, że katamaran nie pójdzie ostro do wiatru zwykle było co najmniej mocno przesadzone. A w poniższym filmie zerknijcie co robić w trudnych warunkach.

Na zakończenie Rev. Bob Shepton, który nie jeden sztorm ma na swoim koncie o czym poczytasz w artykule „Heavy weather sailing„. Jak ktoś powiedział „te checklisty to złoto” – pełna zgoda! Kolejny materiał z Yachting Monthly – „Adventure: guide to sailing in storms„.

Jeżeli chodzi o filmy tu zadanie dla Was poszukajcie i oświećcie mnie w komentarzach. Może macie jakieś ulubione filmy, w których żeglarze WIEDZĄ CO ROBIĄ w sztormową pogodę (też koniecznie dajcie znać w komentarzu)? Na poprawę humoru pieśń pracy, o łódkach Boba – Dodo’s Delight

A pełnej instrukcji obsługi sztormów nauczysz się podczas Intensywnego Kursu Meteorologii dla Żeglarzy – zapraszam!