Kilo wody pod stopą

Jak uniknąć podsłuchiwania na UKF-ce

  • 22.06.2016 1459

W poprzednim wpisie opisałem powszechną wśród rodaków sytuację. Wywołujesz kolegę, przechodzicie na kanał roboczy a tam już czekają na Was Polscy Jeźdźcy Eteru. Czasem tylko słuchają (bo na przykład zdradzicie swoje tajne kotwicowisko, które chwile potem przestanie być spokojne), czasem aktywnie ingerują w Waszą korespondencję. Jak pozbyć się problemu?

Po pierwsze DSC

Digital Selective Calling pozwala Ci „po cichu wywołać” inną jednostkę, pod warunkiem, że znasz jej numer MMSI. Wywołanie zostanie nadane cyfrowo, na kanale 70, i odbiorą je wszystkie jednostki w zasięgu. Jednakże zareaguje tylko ten radiotelefon do którego wywołanie” jest. Podczas takiej operacji możesz wybrać kanał na którym będzie się odbywać korespondencja, bez informowania wszystkich na kanale wywoławczym czyli 16. Pamiętaj jednak, że nadajesz otwartym tekstem i ktoś kto akurat słucha na danym kanale będzie słyszeć Twoją korespondencję.

 

Unikaj kanałów 72, 77, 69

To są tradycyjnie „Polskie” kanały. Nie wiem dlaczego, może trauma z testów egzaminacyjnych w UKE spowodowała, ze akurat te kanały są łatwe do zapamiętania. Najczęściej własnie tu spotkasz polskich operatorów.

 

All hailing frequencies open

To taka komenda z serialu Star Trek. Możesz zastosować podobną taktykę podczas swojej korespondencji. Po pierwsze oprócz kanału 16 wrzucasz do skanowania jeszcze kilka kanałów powiedzmy 72 i 77. Jeżeli pracujący z Tobą jacht wywoła Cię na kanale 72 – przechodzicie łamiąc procedure GMDSS – bez ustalania kanału (bo już wcześniej ustaliliście w sposób tajny) na kanał 06, a jeżeli wywołanie będzie na kanale 77 – przechodzicie na kanał 08. Oczywiście przy wywołaniu warto głosowo powiedzieć na jakim kanale jest realizowane wywołanie np. HIDDEN tu SECRET, SECRET CALLING on channel 77 OVER. Oczywiście rozpoczęcie komunikacji na innym kanale nie gwarantuje prywatności, bo z zasady korespondencja morskiej służby ruchomej jest publiczna – jeżeli ktoś słucha na kanale docelowym usłyszy Twoją pracę.

 

Taktyka skoczka

Jedna z najstarszych taktyk radiowych, stosowana między innymi przez U-bootwaffe. Ustalasz z drugą stacją który kanał będzie kanałem nadawczym, a który odbiorczym (uboty miały zakres częstotliwości związany z pogodą – więc krytyczne było wysłanie raportu meteo najpierw). Możesz się umówić, że w dni parzyste wywołanie leci na kanale 69… Wywołujesz stację zgodnie z procedurą podając jej nazwę i dwa razy swoją, podajesz wiadomość lub pytanie i od razu kończysz mówiąc OUT. Natomiast odpowiedź w dni parzyste nastąpi na kanale 06… Znów klasyczne wywołanie, wiadomość i OUT. W dni nieparzyste (lub deszczowe ;) ) użyjecie innej pary kanałów.

 

Scramblery

Są też urządzenia, które pozwalają na tyle zmienić przekaz głosowy, że stanie się on nieczytelny dla osoby postronnej. Oczywiście trzeba mieć takie urządzenie po obydwu stronach prowadzonej korespondencji. Niestety tego typu urządzenia są w wielu krajach w tym w Polsce nielegalne.

Niezależnie od tego czy usłyszysz czyjąś korespondencję czy ktoś usłyszy Twoją, przypominam, że operatorów obowiązuje tajemnica korespondencji: nie wolno ujawnić nie tylko treści ale nawet istnienia korespondencji. Chyba, że są to wiadomości z definicji do wszystkich (np. Morskie Wiadomości Bezpieczeństwa).

 

Więcej: na kursie SRC/UKF