Kilo wody pod stopą

Test: Apki do odbioru komunikatów NAVTEX

  • 4.08.2015 0823

Dziś szybki rzut oka na najbardziej niedocenianą usługę GMDSS czyli NAVTEX (Navigational Telex) i jego związek ze smartfonami. Jak być może wiesz NAVTEX to usługa przekazywania ostrzeżeń tekstowych realizowana na falach średnich 518kHz i 490kHz. 518kHz to częstotliwość międzynarodowa i tu przekazywane są informacje w języku angielskim, natomiast 490kHz, to częstotliwość ?lokalna? gdzie transmituje się komunikaty w językach narodowych lub uszczegóławia się prognozy i ostrzeżenia (w UK podaje się tu prognozę dla strefy brzegowej).
Na większości łódek znajdziesz zainstalowany odbiornik NAVTEX, jednak to tylko połowa sukcesu. W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób, NAVTEX nie działa jak e-mail i nie ?pobiera wiadomości? z jakiegoś serwera. Musi być włączony w trakcie transmisji. Do dobrej praktyki należy więc uruchomienie odbiornika zaraz po wejściu na jacht, po to by na rano informacje były gotowe.
Oczywiście mamy kilka apek na smartfony, które pomogą nam odebrać informacje z NAVTEXa. Pierwsza z nich to darmowa apka NAVTEX Marine Weather. Prosta i dobrze działająca. Ściąga przez Internet aktualne informacje dostępne dla danego akwenu. Ma jednak poważną wadę, pobiera jedynie informacje pogodowe, pomijając wszystkie inne (przydałyby się przynajmniej ostrzeżenia nawigacyjne). Druga wada to oczywiście to, że musisz być w zasięgu telefonii komórkowej, żeby odebrać dane.
Druga grupa apek służy do dekodowania informacji radiowych. Żeby z nich skorzystać potrzebujesz więc odbiornika pośredniofalowego, którym odbierzesz dane (zakodowane cyfrowo). Telefon służy tu więc jedynie do dekodowania transmisji. Podłączasz go albo przez specjalny interfejs albo uruchamiasz apkę kładziesz telefon blisko głośnika twojego odbiornika MF.
Mój wybór to DroidNavtex for marine(9,99USD), który ma najwięcej funkcji, a poza tym wspomaga Cię automatycznie dostrajając się do tego, co wyjdzie z głośnika. Druga apka, działająca na zasadzie czarnej skrzynki (od Black Cat Systems ? producent zobowiązuje ? ale nie poregulujesz sobie nic) nazywa się NAVTEX Decoder i jest o połowę tańsza. Mam tylko jedno pytanie. Po co ktoś instalował ci odbiornik pośredniofalowy a nie zainstalował NAVTEXA? Nie wiem więc czy warto kupować coś z czego skorzystasz raz albo dwa razy w życiu.

Żeby zobaczyć aktualne ostrzeżenia transmitowane przez NAVTEX możesz skorzystać z dekodera i bazy danych komunikatów: http://www.frisnit.com/cgi-bin/navtex/view.cgi