Kilo wody pod stopą

Chmurne oblicze kapitana #11: 12 różnic pomiędzy cyklonami tropikalnymi i ekstratropikalnymi, o których nie masz pojęcia

  • 21.06.2015 2157

Jeżeli czytasz mojego bloga regularnie to wiesz, że zawsze lubię, gdy w mediach pojawiają się zabawne określenia cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych (ekstratropikalnych) i tych tropikalnych. Przecież prognoza pogody musi być jak film sensacyjny ? szkoda, że film klasy C. Z poprzednich wpisów wiesz, że jak mówię cyklon, to mam na myśli ruch powietrza i to jest jedyne podobieństwo cyklonów tropikalnych i tych występujących w naszych szerokościach geograficznych. Co więc je różni?

W morskich prognozach pogody i w podręcznikach profesjonalnych spotkasz czasem określenia TRS i TLD. TRS to Tropical Revolving Storm (określenie wszystkich silnych wiatrów od sztormu do huraganów). TLD to Temperate Latitude Depression, czyli niż umiarkowanych szerokości geograficznych.

Po pierwsze rozmiar ma znaczenie. TRS jest mały ma od 50nm do 800nm. TLD jest dużo większy ma między 1000nm a 2000nm.

W tworzeniu sztormu tropikalnego bierze udział jedna masa powietrza. W przypadku niżów umiarkowanych szerokości geograficznych mamy do czynienia z dwiema masami powietrza, a to znaczy, że?

W cyklonach tropikalnych nie mamy frontów. W przeciwieństwie do systemów występujących w naszych szerokościach geograficznych. Tu fronty atmosferyczne są wyraźne i możemy spodziewać się zjawisk z nimi związanych.

Cyklon tropikalny nie tworzy się na granicy dwóch mas powietrza. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych tworzy się na Froncie Polarnym, a więc na granicy dwóch mas powietrza.

Cyklony tropikalne rozwijają się w drodze ze wschodu na zachód (większość). Cyklony ekstratropikalne podróżują z zachodu na wschód (większość). O tym jak dokładnie się poruszają cyklony rozmawiamy pół dnia na Intensywnym Kursie Meteorologii dla Żeglarzy, więc dlatego tu pada słowo ?większość?.

W cyklonach tropikalnych nie zmienia się znacząco temperatura. W cyklonach ekstratropikalnych zmiany temperatury są znaczące.

Cyklon tropikalny czerpie swoją energię z utajonego ciepła parowania. Proces jest napędzany intensywną aktywnością burzową i kondensacją wilgotnych mas powietrza. Cyklon ekstratropikalny napędza różnica temperatur na frontach, czyli po prostu wypychanie ciepłego powietrza przez zimne.

W cyklonach tropikalnych układ izobar nie zmienia się znacząco podczas całego cyklu życia formacji, natomiast w przypadku cyklonów ekstratropikalnych zarówno układ jak i wartości izobar ulegają zmianie.

Prędkość wiatru spada wraz z wysokością nad poziomem morza, odwrotnie w cyklonach ekstratropikalnych gdzie prędkość wiatru z wysokością wzrasta.

Prędkość wiatru w cyklonie tropikalnym osiąga około 150kt natomiast w cyklonach ekstratropikalnych mamy do czynienia z prędkościami rzędu 50kt.

Na koniec najbardziej oczywiste (media czytają z uwagą): cyklony tropikalne tworzą się miedzy 10° a 30° szerokości geograficznej, natomiast cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych formują się między 30° a 60° szerokości geograficznej.

Bonusowo jeszcze mit: pewnie słyszeliście, że przed TRS najlepiej uciekać którąś burtą i w którąś stronę? Tak specjalnie nie podaję w którą, bo to działa tylko, jeżeli masz więcej niż 2000Km pod pokładem i jesteś w stanie w warunkach zastanych płynąć więcej niż 20kt. Dużo więcej omawiamy na kursie meteorologii dla żeglarzy, na co wiec czekasz?