Kilo wody pod stopą

Chmurne oblicze kapitana #5: najprostsze ćwiczenie z meteorologii żeglarskiej, które musisz wykonać

  • date
  • 13.01.2014 2052
  • φ52.224  λ21.1002 

Bardzo często kursanci pytają mnie, co można zrobić, żeby dojść do wprawy w synoptycznej meteorologii żeglarskiej? Wszak oprócz bezpieczeństwa, dokładne przewidzenie różnych zjawisk wzbudza uznanie. Odpowiedź jest jedna OBSERWOWAĆ ile się da. Nie chodzi tu o to, żeby postawić na balkonie ultraprofesjonalną stację meteo (choć w pełni rozumiem potrzebę posiadania zabawek hi-tech), raczej chodzi o to, żeby wiedzieć jaki układ baryczny znajduje się nad nami lub będzie za chwilę i żeby popatrzeć w niebo raz na jakiś czas. W ten sposób zaczniesz łączyć elementy pogody ze sobą i z prognozą.

Dziś mam dla Ciebie proste ćwiczenie, które wykonasz nie ruszając się sprzed komputera. Ponieważ podstawowym elementem pogody, który nas interesuje jest wiatr, zajmiemy się nim w pierwszej kolejności. Być może znasz już bardzo piękną wizualizację aktualnych wiatrów: http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/1000hPa/

Możesz złapać kursorem kulę ziemską i obrócić ją tak, żeby wyświetlić najbardziej znajomy obszar. Proponuję zacząć od Północnego Atlantyku lub od Europy. Przyjrzyj się strugom powietrza i zastanów się: Dlaczego strugi powietrza płyną akurat w tym kierunku? Jakie układy baryczne i fronty im towarzyszą? Potrafisz zinterpretować cały obraz?

Pomoc w rozwiązaniu zadania znajdziesz tu:
Analiza synoptyczna dla Północnego Atlantyku: http://www.opc.ncep.noaa.gov/A_sfc_full_ocean.gif
Analiza synoptyczna dla Europy: http://www.wetterzentrale.de/pics/dwdana.html

Teraz przestaw zmień w adresie liczbę hektopaskali z tysiąca na pięćset: http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/500hPa/ Chcesz wiedzieć, co widzisz i dlaczego to jest ważne dla planowania długich rejsów? Zapraszam na intensywny kurs meteorologii dla żeglarzy.

Bear