Kursy

Meteo dla żeglarzy – kurs intensywny

  • date
  • 10.12.2013 1108
  • φ52.241  λ20.9739 

W żeglarskiej wiedzy meteorologicznej denerwują mnie dwie rzeczy: po pierwsze poziom kształcenia podczas kursów na stopnie żeglarskie ograniczający się do – skąd wziąć prognozę i jakiej chmury żeglarz się boi, po drugie liczba mitów, które można znaleźć w szacownych podręcznikach polskich. Niestety nie pomaga tłumaczenie podręcznika RYA, bo zawiera tyle błędów, iż rodzi podejrzenie, że tłumacz nie wiedział, o czym czyta… Jak więc nie pakować się w kłopoty wynikające ze złego rozeznania pogody? Czy odebrana prognoza pogody zwalnia od obserwacji? I wreszcie jak wykorzystać nowoczesne zasoby meteorologiczne do planowania krótkich i długich przelotów? Tego nie nauczy Cię nikt na kursie jachtowego sternika morskiego – zwyczajnie, dlatego, że nie bardzo jest czas, a meteo jest tylko jednym z wielu przedmiotów żeglarskich.  Wszystko więc w Twoich rękach – bo to od Ciebie zależy czy Twój staż kapitański będzie zrobiony mądrze czy tylko zrobiony… Jeżeli więc masz absolutnie podstawową wiedzę meteorologiczną, a chcesz po dwóch intensywnych dniach poczuć, że Twoja wiedza jest zaawansowana zapraszam na intensywny, zaawansowany kurs meteorologii żeglarskiej.

Kurs zaczniemy od ugruntowania podstawowych pojęć i procesów z zakresu meteorologii synoptycznej. Przypomnimy sobie wszystko co trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć podróż po bardziej złożonych zagadnieniach – nie martw się więc jeżeli mało pamiętasz. Będziemy więc mówić między innymi o następujących zagadnieniach: ogólna cyrkulacja atmosferyczna, ośrodki baryczne, fronty, cyklogeneza i cykloliza, zjawiska atmosferyczne, wiatry lokalne i wreszcie standardowy przebieg parametrów pogody i jachtowe techniki obserwacyjne. Ta część jest po to, żebyśmy pozbyli się mitów i wszyscy mieli jednolitą wiedzę.

Część druga jest poświęcona technikom pozyskiwania i interpretacji dostępnych prognoz pogody oraz planowania przelotów zarówno tych długich jak i tych krótkich. Omówimy także wykorzystanie map synoptycznych, w tym map 500mb. Szczególną uwagę poświęcimy danym dostarczanym w postaci plików GRIB i technikom ich interpretacji i konstrukcji prognoz pogody z ich wykorzystaniem. Na koniec zerkniemy na to ile w systemach pogodowych zmienia zmiana klimatu.

Kurs jest przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych posiadających podstawową, szkolną wiedzę z zakresu meteorologii. Szczególnie polecam go osobom odbywającym staż kapitański, przygotowującym się do egzaminu na jachtowego sternika morskiego, instruktorom żeglarstwa oraz wszystkim, którzy dowodzą jachtami.

Najbliższe terminy kursu oraz ceny sprawdź na stronie kursu

Cena obejmuje:
1. opiekę instruktora łączącego doświadczenie synoptyczne i żeglarskie (instruktor prowadzący szkolenie jest niezależnym naukowcem – meteorologiem)
2. wynajem sali szkoleniowej
3. bogate materiały szkoleniowe
4. nielimitowane przerwy kawowe
Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia

 

Bear